english polski
Marysia Stokłosa  Choreografka i tancerka
 

Choreografka i tancerka

 

Ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place.

Jest autorką spektakli –  „Wylinka”, „MaMa Perform”, „Intercontinental”, „Prawa Półkula”, „Vacuum”, „Fall in D”, prezentowanych w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii, Rosji i USA. Jako choreografka współpracowała z reżyserem Andrzejem Chyrą przy produkcji opery „Czarodziejska Góra” Pawła Mykietyna. W 2010 roku podczas Expo w Szanghaju zaprezentowała swój spektakl „Zatańczmy Chopina“, stworzony wspólnie z Januszem Stokłosą na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Jest również członkinią międzynarodowej sieci choreografów Advancing Peforming Arts Project (APAP).

W latach 2006 - 2008 była związana z choreografem Jeremym Wade’em, występując w jego spektaklach – „Glory” oraz „And pulled out their hair…” m.in. w Berlinie, Brukseli, Nowym Jorku, Buenos Aires i Montevideo. Brała także udział w projektach „Tuning Scores” Lisy Nelson, „Project Zero Point” Sary Shelton Mann, operze „Die Zauberflote” Mina Tanaki i innych.

Od 2008 roku Maria Stokłosa jako prezeska Fundacji Burdąg bierze aktywny udział w życiu tanecznym w Polsce. W 2013 wraz z grupą kilkunastu choreografów powołała do życia Centrum w Ruchu – kolektyw oraz miejsce dla eksperymentalnej choreografii w Warszawie. W latach 2011 - 2012 tworzyła ideę oraz program międzynarodowego festiwalu młodej choreografii Przegląd Nowego Tańca. Od 2008 organizuje warsztaty i rezydencje choreograficzne w Domu Pracy Twórczej Burdąg. W 2014 roku została przewodniczącą Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca.

Jako edukatorka współtworzyła z Iloną Trybułą Laboratorium Improwizacji, prowadziła także – dzięki stypendium MKIDN – autorski program edukacyjny Lab Nowego Tańca oraz była opiekunką artystyczną projektów dla młodych choreografów – „Kilka kroków do Lutosławskiego” (organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie) oraz „Choreo-Lab Warsaw-Zurich” (organizowanego przez Tanzhaus w Zurichu wraz z Fundacją Burdąg/Centrum w Ruchu). Obecnie prowadzi zajęcia w Szkole Pedagogów Teatru przy Instytucie Teatralnym oraz w Warsaw Dance Department a także liczne warsztaty tańca, improwizacji i choreografii w Polsce i zagranicą.

 


Prasa